Od dziś wchodzą w życie niższe stopy procentowe.

Od dziś wchodzą w życie niższe stopy procentowe.

W dniu 17.03.2020 roku Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem Narodowego Banku Polskiego podjęła decyzję o obniżeniu następujących stóp procentowych:

  • Stopa lombardowa 1,5% (zmiana o 1 pkt %)
  • Stopa referencyjna 1% (zmiana o 0,5 pkt %)
  • Stopa depozytowa 0,5% (brak zmian)
  • Stopa redyskontowa 1,05 (zmiana o 0,7 pkt %)

Co to oznacza w praktyce dla kredytobiorców ? Maksymalne oprocentowanie kredytów do tej pory to 10%. Obliczane w następujący sposób, 2 razy (1,5% - stopa referencyjna + 3,5%). Na dzień dzisiejszy maksymalne oprocentowanie kredytów to 9%, ze względu na zmianę stopy referencyjnej o 0,5 pkt % w dół.

Według szacunków HRE Investments, kredytobiorca który pożyczył 300tys. PLN w ramach kredytu hipotecznego na okres 30 lat z marżą na poziomie 2% i ratą na poziomie 1381 PLN może liczyć na spadek miesięcznej raty o 83 PLN. Co w skali roku daje oszczędność w wysokości 996 PLN.

Kredytobiorcy mogą być zadowoleni, ponieważ jest to kolejny zabieg po wprowadzeniu znaczniej łatwiejszych procedur restrukturyzacyjnych dotyczących zawieszenia spłaty rat kredytów. Jednak osoby, które posiadają oszczędności w PLN mogą być niezadowolone. Ponieważ obniżenie stóp procentowych realnie wpływa na zmniejszenie oprocentowania depozytów w bankach. Co więcej niższe stopy procentowe mogą oznaczać wzrost inflacji, a co za tym idzie może to wpłynąć na osłabienie złotówki względem innych walut. Osoby posiadające kredyt we Franku Szwajcarskim na pewno już odczuwają skutki osłabienia złotówki.

Obniżenie stóp procentowych to szersze działanie mające przeciwdziałać ryzyku zapaści gospodarczej, która jest coraz bardziej realna w związku z rozwojem pandemii korona wirusa. Niższe stopy procentowe oznaczają tańsze kredyty co ma na celu pobudzenie inwestycji i konsumpcji. Narodowy Bank Polski sugeruje również okresowe obniżenie pensji pracowniczych nie mniej niż do wartości pensji minimalnej z obowiązkiem późniejszego jej wyrównania. Związkowcy nie są zadowoleni z tego pomysłu, jednak przedsiębiorcy patrzą na to rozwiązanie przychylnym okiem. Jednak jednym z bardziej istotnych działań jakie podejmuje NBP jest rozpoczęcie luzowania ilościowego (QE). NBP będzie skupował obligacje skarbowe, co ma na celu zalanie rynku dodatkowym pieniądzem. Jest to zabezpieczenie dla banków komercyjnych w razie utraty płynności finansowej. Podobne działania podejmują banki na całym świecie, FED w poniedziałek poinformował o obniżeniu stóp procentowych oraz o rozpoczęciu luzowania ilościowego (QE).

Skontaktuj się z nami

NIP: 7312066917
Regon: 384880130

Adres: Pabianice 95-200
Ul. Gen. Grota Roweckiego 19/15