Ryzyko inwestycyjne – jak wybrać dobrego brokera?

Historia kredytowa

Ryzyko inwestycyjne ma różne oblicza, może być związane z ryzykiem walutowym, może występować w postaci ryzyka płynności, ale może być również związane z wyborem nieodpowiedniego brokera.

Broker to pośrednik działający w imieniu i na rachunek klienta. Zarabia na prowizji od transakcji jakie zleca mu jego klient. Co oznacza, że klient który zleca wpłatę na rachunek inwestycyjny musi zapłacić prowizje dla brokera niezależnie od tego czy inwestycja przyniesie stratę czy zysk. Rynek inwestycji jest pełen patologii, dlatego niezwykle istotne jest sprawdzanie, firm z którymi chcemy podjąć współpracę.

Niedawno głośno było o złożonym zawiadomieniu do prokuratury przez Pana Krzysztofa Kramarczyka przeciwko X-Trade Brokres. Jest to znane przedsiębiorstwo pośredniczące w handlu na platformie Forex. Według publikacji Pulsu Biznesu XTB miało spowalniać transakcje swojego klienta, który inwestował na krótkich okresach czasu tak, że transakcja zamykała się ze stratą zamiast z zyskiem wtedy gdy klient składał zlecenie. Klient twierdzi również, że został wprowadzony w błąd co do treści składanych przez niego zleceń. W sprawę zostały zaangażowane nie tylko organy ścigania, ale również Komisja Nadzoru Finansowego.

Jak zatem przeciętny Kowalski może znaleźć dobrego brokera i nie dać się oszukać ? Warto przestrzegać kilku zasad.

  • Bądź ostrożny jeśli ktoś kusi Cię inwestycją pozbawioną ryzyka, a jednocześnie oferuje wysoką stopę zwrotu. Słysząc slogan w stylu np. „gwarantowany zysk, już w 3 miesiące” powinno nam się zapalić czerwone światło.
  • Sprawdź firmę, z którą decydujesz się na współpracę. Warto sprawdzić czy firma jest zarejestrowana w Polsce, jakie krążą opinię o firmie w Internecie, czy firma posiada wymagane zezwolenia do pośrednictwa nadawane przez Komisje Nadzoru Finansowego.
  • Warto poprosić brokera przed podpisaniem umowy o wysłanie wzorów dokumentów. Tak aby mieć czas na zapoznanie się z nimi. Klient powinien zawsze dokładnie przeczytać treść umowy.
  • Inwestuj tylko i wyłącznie swoje pieniądze, nigdy pożyczone. Warto również ustalić pułap kwoty, jaką jesteśmy w najgorszym wypadku stracić. Trzeba uważać również na mechanizm psychologiczny związany z chęcią odegrania się w związku z poniesioną stratą. Jest to niezwykle powszechny problem.
  • Ostatnia wskazówka, dotyczy typowo naszej natury. Nie podejmuj decyzji inwestycyjnej pod wpływem emocji. Warto obserwować swoje samopoczucie, kondycję psychiczną i stan emocjonalny. Może jutro będziesz się czuć lepiej, dzień przestoju to nic w porównaniu z ryzykiem stracenia wkładu.

Skontaktuj się z nami

NIP: 7312066917
Regon: 384880130

Adres: Pabianice 95-200
Ul. Gen. Grota Roweckiego 19/15