TSUE – Kolejny niekorzystny wyrok dla banków. Czy zapłacą za to konsumenci?

TSUE – Kolejny niekorzystny wyrok dla banków. Czy zapłacą za to konsumenci

Druga połowa 2019 roku nie należała do najszczęśliwszych dla banków w Polsce. Powodem są orzeczenia wydane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – TSUE, jedno dotyczące zwrotów prowizji z tytułu wcześniej spłaconych umów kredytów konsumenckich, drugie dotyczące możliwości unieważnienia umów hipotecznych frankowych. Oba te orzeczenia wywołały burzę nie tylko w środowisku bankowym, ale też medialną.

TSUE zaopiniowało również w sprawie obsługi gotówkowej bankomatów i wpłatomatów. Według Trybunału, firmy które zajmują się obsługą gotówki tzn. przewożeniem jej, zasilaniem bankomatów, odsilaniem wpłatomatów obracają nią jak towarem w związku z tym powinny one płacić podatek od wartości dodanej – Vat. Stawka podatku Vat dla tego typu czynności to 23%.

Dla klientów oznaczać to może wprowadzenie opłat za korzystanie z bankomatów i wpłatomatów. Jednak banki mają poważny problem, ponieważ wiele z nich w walce o klienta oferowały darmowe wypłaty z bankomatów własnych, a niektóre banki oferują również taką możliwość ze wszystkich dostępnych bankomatów na rynku. Banki będą stały przed decyzją czy pomniejszyć swój wynik, o koszt nowego podatku czy przerzucić ten ciężar na swoich klientów. Na dzień dzisiejszy, żaden bank nie wprowadził zmiany w swojej taryfie opłat i prowizji w związku z wyrokiem TSUE.

Warto zwrócić uwagę, na faktyczny koszt gotówki w związku z dodatkowym obciążeniem jakim jest podatek Vat. Ponieważ oprócz kosztu wyprodukowania, serwisowania (np. wymiana zużytych banknotów) i obsługi dochodzi jeszcze dodatkowy podatek związany z obrotem gotówką. Warto zadać sobie pytanie, czy nie jest to kreowanie sztucznego kosztu obsługi pieniądza w celu zniechęcenia społeczeństwa do korzystania z gotówki. Z jednej strony obrót bezgotówkowy mógłby wyeliminować z rynku praktycznie całą szarą strefę z drugiej strony społeczeństwo zostanie uzależnione od instytucji finansowych i rządów w sposób jaki do tej pory był niemożliwy. Pieniądz bezgotówkowy, to środek płatniczy całkowicie poddany kontroli nie ma w nim miejsca na prywatność.

Skontaktuj się z nami

NIP: 7312066917
Regon: 384880130

Adres: Pabianice 95-200
Ul. Gen. Grota Roweckiego 19/15